Vízből vagyunk, víz nélkül nincs élet, és bár a napi 8 pohár (kb. 1,5 liter) víz bevitele a nyugati orvoslás által tudományosan még nem bizonyított, olyan munkához, amelyhez nagy koncentrációra van szükség, jó, ha a nekikezdés előtt 2 pohárral megiszunk.
Az East London-i egyetem kutatói felfedezték, hogy két pohár víz megivása bonyolult agyi munka előtt 14%-kal gyorsítja az agy reakcióját.
A kísérletek 2013 óta folytak és kutatók a megnövekedett koncentrálási képességet is megfigyelhették. Az eredményt annak tulajdonítják, hogy felszabadulnak az agyagnak azok a részei, amelyek azzal voltak elfoglalva, hogy üzenetet továbbítsanak a szervezetnek a vízfogyasztás szükségességéről, és ezzel megnőtt a kapacitásuk más impulzusokra.
A kutatók azt tanácsolják ezért, hogy szomjasan ne kezdjünk az agyat erősebben igénybe vevő szellemi tevékenységbe. A tanácsokat különösen vizsgák előtt célszerű megfogadni.
A kanadai McGill egyetem kutatói viszont azt vizsgálják, hogy a kiszáradás hogyan hat az agyra és igazolva látják, hogy a vazopresszin nevű hormon, azonkívül, hogy meghatározza figyelnünk fokát, arra kényszerít bennünket, hogy igyunk egy pohár vizet lefekvés előtt, ha nem is vagyunk effektíven szomjasak. (Ezt távfűtéses panellakásban a téli hónapokban különösen érdemes betartani). A vazopresszin hiánya fokozatos kiszáradáshoz vehet, amelynek kezdeti tünetei a stresszéhez hasonlatosak.