
Az első gyermeknél a még tapasztalatlan szülők egyik aggodalma, hogy tudnak-e majd aludni, illetve, hogyan viselkedik éjszaka a baba.
Az aggodalomnak van alapja, mivel az egy éven aluliak 30%-a nyugtalanul alszik – mondja a Le Figaróban Céline Martina, gyermekpszichiáter, aki hasznos javaslatokkal is szolgál a témában.
Az éjszakai felébredéseknek 4-6 hónap után már nem az az oka, hogy éhes. Az esetek 15%-ában lehet valamilyen étellel, pl. tehéntejjel kapcsolatos intolerancia, reflux, fülfájás…De az már az első hónapokban kiderül, hogy természeténél fogva jó vagy rossz alvó lesz-e.
Mit tehet a szülő mégis azért, hogy a baba jól aludjon? Rendszerességre kell szoktatnia. Segítenie kell a biológiai óra beállításában. Ez érvényes az étkezésekre, az elalvásra és az ébredésre.
Fontos, hogy a kicsi meg tudja különböztetni az éjszakát és a nappalt. Nem helyes égve hagyni szobájában a villanyt. Két éves kor előtt a kicsik nem félnek a sötétben. A nappali alvások alatt sem kell besötétíteni.
A baba a mély alvás alatt tűnik a legnyugtalanabbnak. Kapkodva lélegzik, mozog a szemhéja, karja, lába mozog. A szülők tévesen gondolják, hogy nem érzi jól magát. Ilyenkor nem szabad közbelépni.
A baba azzal a képpel ébred fel, amellyel elalszik, ezért fontos, hogy ez a kép számára megnyugtató legyen, egy rámosolygó anyáé, apáé, általa ismert személyé. Ilyenkor ébren is sokáig csendben marad, esetleg újra elalszik. A szülő sokszor túl gyorsan bemegy hozzá, nem hagy neki időt arra, hogy újra elaludjon. Nem szabad rögtön felvenni, beszélni hozzá, etetni, mert a továbbiakban csak így tud elaludni.A kicsinek nappal is aludnia kell, erre szüksége van, hogy jól fejlődjön az agya.
A gyerek már egészen kis korában megérzi, hogy szülei milyen lelkiállapotban vannak. Ha idegesek, feszültek, ő is nyugtalan lesz – figyelmeztet a francia pszichiáternő.