Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a csecsemőknek 3 hónapos korukig napi 14-17 óra alvásra van szükségük. Három éves kortól 10-13 órára. Az alvás alapvetően fontos, mert az agy akkor rögzíti a nappal szerzett ismereteket – írja a Le Figaro, amely interjút készített erről Valérie Roumanoff pszichoterapeutával.
-Segíti-e az elalvásban a kisgyermeket a meseolvasás?
-Feltétlenül. Ez egy békés pillanat, amikor a szülő teljesen a gyermeknek szenteli magát. A mai életritmus mellett ez ritka dolog. A gyerek ilyen kivételezettnek érzi magát. A szülők nem a mosogatással vagy egy vita befejezésével vannak elfoglalva, és ezt a kicsik értékelik.
-A felolvasott történetek csillapíthatják-e a gyerek nyugtalanságát?
-Igen. Minden a történettől és attól függ, hogy hogyan olvassák fel. Át kell élni, el kell játszani a szereplőket, így a gyermek is résztvevőnek érzi magát. Felesleges azonban „baba-hangot” használni. Jó azonban, ha lélegzetünk ritmusát összehangoljuk a kicsiével. Ezt gyakorolni kell, de mesés eredményt hoz. Ha a gyerek nyugtalankodik, nyugtalan tempóban kell olvasni és majd apránként lassítani a tempót és ezzel a gyerek is megnyugszik.
-Milyen történeteket kell előnyben részesíteni?
-Az egyik könyvemben a történetek olyan állatokról és emberekről szólnak, akik elalszanak és álmodnak. A gyerek azonosul velük és elalszik. Egy másik írásomban a szereplőkkel olyan dolgok történnek, amilyenekkel a gyerekek is találkoznak. Mivel a mesében minden jól végződik, a gyerek úgy érzi, hogy a saját problémái oldódnak meg, sőt, a mese is sugallhatja a megoldásokat.
-Mire támaszkodott ezeknek a könyveknek a megírásában?
-Hipnózissal és metaforákkal foglalkozó elméleteket tartalmazó könyvekre. Az esti mese a hipnotizálásnak a legtermészetesebb módja. Elképzeltetünk a gyermekkel dolgokat, utaztatjuk különböző színű világokban. Ez az utazás folytatódik az álomban.
-Rövid meséket kell olvasni, vagy hosszabbat folytatásokra osztva?
-Erre nincs szabály, de a gyermeket figyelmeztetni kell, hogy nem tudjuk egy alkalommal végigolvasni, hogy ne nyugtalanítsa, mi lesz a történet vége.
-És mi a helyzet az illusztrációkkal?
-Két iskola van. Lehet megmutatni a képeket, vagy képzeletre hagyatkozni. Kell, hogy a gyereket a képek irányítsák. Kell, hogy el tudja képzelni, amit látni akar. Ha becsukja a szemét, jobban el tud szakadni a valóságtól és el tud aludni.
-Mennyi időt kell az esti mesére szánni?
-Ami fontos, határt kell neki szabni, mert a gyerek rendszerint mindig többet akar. Jó szokás az is, hogy a gyerekkel együtt olvassunk, amikor már abba a korba kerül.