Nagyon ritkán előfordul már a magzati állapotban is, de születés után a leggyakoribb jelenségek közé tartozik, hogy a kisgyerekek szopják az ujjukat.
A gyermekorvosok és a pszichológusok azzal magyarázzák, hogy abban a korban, amikor a gyermek nem tudjuk levezetni, vagy másképpen kifejezni az érzéseit, a fáradtságát, az ujjszopás megnyugtatja. Ezen kívül abban is segít, hogy türelmesebben várja ki a szoptatás idejét, ugyanis sok esetben túl szigorúan történik a szoptatás idején és a tej mennyiségének kiszabása és a kicsi két szoptatás között megéhezik.
Az afrikai és az ázsiai gyerekeknél, ahol nincsenek ilyen szabályok, ritka az ujját szopó gyerek.
6-10 hónapos korban a szülő már szilárd táplálékot is ad a gyereknek, hogy hozzászoktassa a rágáshoz. Akinek korábban történik ez meg, ott a gyerek előbb felejti el az ujját. Ugyanakkor továbbra is így jelezheti, hogy álmos.
A 4-6 évesek időnként visszatérnek időnként ehhez a szokáshoz, amikor fáradtak, feszültek, vagy unatkoznak. Ez utóbbi esetben megoldás, ha a szülő elfoglalja valamivel. Az elalvás előtti ujjszopást azonban nyugodtan lehet engedni. 6 éve kor után egyszerű szokásról van szó, amelyről türelemmel szabad csak a gyereket leszoktatni.