Természetesen nem könnyű bevallani – mondja a Business Insidernek Rita D’Amico olasz pszichoterapeuta – mert az illető attól fél, hogy elveszti a párját és egyéb büntetéstől is tart. De a vallomás, ha az a szándék áll mögötte, hogy a félrelépés nem ismétlődik, a legjobb megoldás több okból is.
1.Kevésbé rontja a kapcsolatot, mintha lelepleződne a dolog és a partner megbecsülését is kifejezi.
2.Bizalmat gerjeszt. Jó benyomást kelt mindenkiben, csökkenti felháborodásukat és könnyebben megbocsátanak. A sértett fél hisz a megbánásban és reakciói kevésbé lesznek hevesek, szigorúak.
3.Jóhiszeműnek gondoljuk, akit talán nem is szükséges megbüntetni.
4.Az önkéntes bevallás megszabadít a bűntudattól akkor is, hogyha a szándékban benne volt a bűntudattól való gyors és könnyű megszabadulás akarata is.
5.Segíti a bűnöst elgondolkodni azon, hogy tulajdonképpen miért csalt meg partnerét, akit szeret és akitől nem akar elválni.
6.Megérteti a partnerrel is a saját hibáit. A bevallásnak hitelesnek kell lennie, nem szabad a partnerre hárítani a félrelépés felelősségét, ugyanakkor neki is el kell gondolkodnia azon, hogy nem követett-e el valami olyan hibát, ami a másik felet erre a tévútra vezette.
7.Egy alkalom annak is, akit megcsaltak. Rájön, hogy a partner iránta tanúsított érzései nem egyszer s mindenkorra változatlanok.
8.Segít megérteni a hűtlenség okait. Ha a pár együtt akar maradni, meg kell értenie, hogy miért történt, és a jövőben úgy kell viselkednie, hogy ezek az okok megszűnjenek.
9.Ebben mindkét félnek együtt kell működnie. Ha egyedül nem megy, szakértő segítségét tanácsos kérniük.